گوشی های هوشمند یا اسمارت فون ها (smart phone) علاوه بر مزایای فوق العاده ای که در زندگی بشری داشته اند بعضی مشکلات جدید را به زندگی ما اضافه کرده اند از جمله سندرم های عصبی که از زندگی در کنار این گوشی های دوست داشتنی بدست آمده، اما یکی از اعصاب خورد کننده ترین اتفاقاتی که هنگام کار با این گوشی ها ممکن است گریبان گیر شما شود مشکل هنگ کردن آن هاست. در هنگام هنگ کردن گوشی های اندروید و یا IOS خود چه میکنید؟ با ما همراه باشید:

 هنگ کردن و یا  به اصطلاح گیرکردن گوشی هنگامی رخ می دهد که یا گوشی شما ویروسی شده باشد و یا نرم افزارهای متعددی بر روی آن با دیتاهای مختلف نصب باشند،عث می شود  که سرعت گوشی شما  پایین بیاید. هنگ کردن بدین صورت رخ می دهد که به یکباره گوشی هنگ می کند و صفحه ثابت می شود و تا موبایل را خاموش و روشن نکنید قادر به استفاده از آن نخواهید بود .اگر بخواهیم مشکل هنگ کردن گوشی موبایل را رفع کنیم در ابتدا باید علت هنگ کردن گوشی همراه را بدانید که اصلا چرا تلفن گوشی اندرویدی شما هنگ می کند؟  مهمترین علت هنگ کردن گوشی  اندرویدی شما سخت افزار به کار رفته در گوشی است، اندروید یک سیستم عامل به شدت سخت افزار محور است و بر خلاف گوشی ها iOS که دارای سخت افزار مشخصی هستند از تنوع سخت افزاری زیادی برخوردار اند که همین عامل باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی می شود.

راهکار جلوگیری از هنگ کردن گوشی

۱-  بهترین راهکار برای جلوگیری از هنگ کردن گوشی این است که ، هرگز  گوشی هایی با قیمت کمتر از ۶۰۰ هزار تومان خریداری نکنید چون رم این مدل گوشی ها پایین است و به محض ریختن نرم افزار و بازی های مختلف گوشی کند می شود و سرعت گوشی پایین می آید. شاید خیلی از شماها با خودتان بگویید که کاری جز استفاده از نرم افزارهای پیام رسان مثل تلگرام و واتس اپ و اینستاگرام و.. نخواهید داشت ،ولی در اینجا باید برای شما بگوییم که اکثر هنگ گوشی ها به علت همین برنامه ها پیش می آید .این برنامه ها مخصوصا در نسخه های جدید بسیار سنگین تر می شوند و نیاز به سخت افزار مناسب تری دارند و به دلیل حجم بالای پیغام ها این نرم افزار ها نیاز زیادی به رم بالا پیدا می کنند.

۲-همیشه  باید میزان حافظه رم دستگاه حداقل ۴۰% خالی و در اختیار اندروید باشد .

۳- از خالی بودن حافظه داخلی دستگاه  مطمئن شوید، اگر دستگاه شما حافظه داخلی دارد و هم مموری کارت سعی کنید اطلاعات را بیشتر بر روی مموری کارت ذخیره کنید.

۴-برنامه های فعال در پس زمینه را ببندید، در بسیاری از برنامه ها، وقتی از برنامه خارج می شوید به طور کامل بسته نمی شوند و در پس زمینه سیستم عامل شما به صوزت نیمه فعال باقی میماند که باعث کند شدن دستگاه  موبایل شما می شود.

۵-نرم افزار هایی برای بهتر شدن عملکرد اندروید دانلود  کنید، می توانید بسیاری از این برنامه ها را در فروشگاه های اندرویدی ببینید .برنامه هایی مانند “Clean Master” به انتخاب اکثر سایت ها بهترین برنامه در این زمینه است البته Advanced Task Manager و DU Speed Booster و Android Booster از دیگر نرم افزارهای موجود در این زمینه است .

۶- یکی از دلایل مهمی باعث هنگ کردن گوشی شما می شود ، ویروسی شدن گوشی است که باید از یک آنتی ویروس جهت اسکن گوشی استفاده کنید .همیشه سعی کنید از یک آنتی ویروس بر روی یستم عامل تلفن همراه استفاده کنید .

۷- در آخر گاهی تنها گزینه ای که راه حل نهایی برای رفع این مشکل است گزینه ی ” Reset Factory” گوشی است که قبل از انجام این کار حتما باید از کلیه نرم افزار هایتان بک آپ بگیرید. اکثر هنگ کردن های مداوم گوشی مربوط به نرم افزارها است؛ اگر این پرسش را داشته باشید که از کجا بفهمیم هنگ کردن گوشی مربوط به نرم افزارهای گوشی است؟! کافیست یک پشتیبان ( بک آپ ) از اطلاعات بگیرید و تلفن همراهتان را Reset Factory کنید . بعد از برگشتن اطلاعات به تنظیمات کارخانه اگر از سرعت راضی بودید ، هنگ کردن مربوط می شود به نرم افزارهای نصب شده است.

اگر مشکل به‌وجود آمده به‌ دلیل اجرای یک نرم‌افزار است، آن را می توانید به چند روش زیر ببندید .

 

  •  اگر سیستم عامل شما IOS7 است می توانید دوبار کلید Home را فشار دهید تا نوار چند وظیفه‌ای یا تعویض‌گر برنامه‌ها باز شود. حالا با حرکت به سمت چپ یا راست، نرم‌افزار موردنظر را پیدا کرده و درنهایت با کشیدن انگشت روی تصویر مربوط به آن و خارج کردن آن از صفحه، نسبت به بستن اجباری اقدام کنید.  اگر از سیستم عامل IOS6 استفاده می کنید ، در صفحه اصلی دوبار روی کلید Home فشار داده و در انتها انگشت خود را روی آیکون نرم‌افزار موردنظر فشار داده و چند لحظه نگه دارید تا آیکون قرمزرنگ در کنار آن به نمایش درآید. روی آن فشار داده و نرم‌افزار موردنظر را ببندید.

 

  • برای بستن اجباری یک برنامه در اندروید باید ابتدا به بخش Settings مراجعه کنید. در ادامه روی Apps فشار داده و به تب Running بروید. نرم‌افزاری را که قصد دارید بسته شود، انتخاب کرده و روی Stop فشار دهید. (اگر نرم‌افزار موردنظرتان را در فهرست مشاهده نمی‌کنید، روی Show Cached Processes در بالا سمت راست صفحه فشار داده و نرم‌افزار موردنظر را جستجو کنید).

 

  • حالا اگر هر کاری کردید و نرم افزار شما بسته نشد و گوشی شما همچنان لحظه های هنگ را سپری می کرد در این شرایط بهترین راه‌ حل خاموش و روشن کردن دستگاه است.  در سیستم عامل IOS کلید Sleep در بالای دستگاه را چند لحظه فشار داده و نگه دارید تا نوار قرمزرنگ slide to power off نمایش داده شود. انگشت خود را در جهت به‌نمایش درآمده از چپ به راست کشیده و صبر کنید تا دستگاه شما خاموش شود. برای روشن کردن مجدد دستگاه نیز چند ثانیه کلیدعSleep را فشار دهید تا لوگوی اپل به نمایش درآید.

 

  • در اندروید نیز روش کار مشابه است. کلید Sleep را فشار داده و نگه‌دارید تا صفحه تائید خاموش کردن دستگاه به نمایش درآید. با فشار Power Off دستگاه را خاموش کنید.

گاهی اوقات اینقدر مشکل حاد می شود که نمی‌توانید همچون روال عادی دستگاه خود را خاموش و روشن کنید ، در این شرایط باید از راه‌اندازی مجدد اجباری کمک بگیرید که در سیستم‌های عامل اندروید و IOS به این شرح است:

 

  • در IOS می‌توانید کلیدهای Sleep و Home را برای چند ثانیه به‌طور همزمان فشار دهید تا پس از نمایش لوگوی اپل، دستگاه شما خاموش و روشن شود.
  • در اندروید روش کار کمی سخت‌تر ازIOS است، چرا که برخی دستگاه‌های اندرویدی باید از روش‌های دیگری برای راه‌اندازی مجدد استفاده کنند. در بیشتر این دستگاه‌ها می‌توانید با فشار همزمان کلیدهای Sleep و volume-up (کلید زیاد کردن بلندی صدا) دستگاه را خاموش کرده و با فشار مجدد کلید Sleep‌/‌Power دستگاه را روشن کنید.اگر تمام راههای بالا را امتحان کردید و جواب نداد بهترین راه‌حل پیشنهادی بازگشت به تنظیمات کارخانه است.
  • در سیستم عامل IOS به Settings بروید و روی گزینه General فشار دهید. در ادامه Reset را انتخاب کرده و Reset All Settings را فشار دهید.در پایان این را نیز باید اضافه کرد که با استفاده از این گزینه تنظیمات دستگاه شما بازنشانی شده، اما اطلاعات شما بدون تغییر در دستگاه باقی‌می‌ماند. در صورتی که قصد دارید به‌طور کامل دستگاه خود را بازنشانی کنید، از گزینه Erase All Content and Settings کمک بگیرید.در اندروید نیز باید پس از مراجعه به Settings و فشار گزینه Backup and Reset گزینه Factory data reset را پیدا کرده و روی آن فشار دهید. در ادامه شما پس از نمایش هشدار تائید انجام عملیات و تائید آن از سوی شما همه تنظیمات به حالت اولیه بازنشانی شده و دستگاه شما همچون روز اول قابل استفاده است.
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

نفسیه روشن و حیوانات مورد علاقه‌اش

حیوانات مورد علاقه‌ نفیسه روشن شاید برای خیلی ها ترسناک باشد. مثلا عکس گرفتن با یک مار دور…