وام خرید کالا

رئیس کل بانک مرکزی خبر داد:کارت اعتباری خرید کالای ایرانی با حداکثر قدرت خرید ۱۰ میلیون تومان برای کل اقشار جامعه صادر می شود.

 ولی الله سیف با اعلام اینکه بانک مرکزی به این نتیجه رسید که در رابطه با سیاست های پولی، در اقتصاد کشور تنگناهای مالی وجود دارد، افزود: کمبود نقدینگی یکی از تنگناهای مالی بود که باید حل می شد.

وی تصریح کرد: مشکلات نظام بانکی و مسائل انباشته شده از سنوات گذشته، بدهی بالای دولت به نظام بانکی و مطالبه های معوقی ۳۰ تا ۴۰ درصد، منابع بانکی را قفل کرده، به طوری که حالت گردشی خود را از دست داده اند.

وی ابراز کرد: به منظور سرعت بخشیدن به رفع تنگناهای مالی و جهت دادن به کاهش نرخ سود بانکی، بانک مرکزی به عنوان بازیگر در سیستم بین بانکی وارد بازار مالی می شود تا کمبود نقدینگی را جبران کرده و به نرخ سود بانکی که به سمت پایین حرکت می کند جهت دهد تا نرخ سود بانکی به دامنه قابل قبول برسد.

سیف گفت: به دلیل برخی حساسیت های موجود که ممکن است به دستاوردهای تورمی آسیب بزند و انباشت محصولات تولیدی در انبارها به دلیل کمبود سرمایه در گردش، نظام بانکی نخستین اولویت خود را تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اعلام کرد و توصیه کرد تا حد امکان پروژه هایی که قصد شکل گیری با استفاده از منابع بانکی را دارند، آغاز نشوند تا نظام بانکی تمام توان خود را برای تأمین سرمایه در گردش بگذارد.

وی عنوان کرد: سال گذشته بیش از ۶۰ تا ۶۵ درصد از تسهیلات نظام بانکی برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص یافت تا در این زمینه نظام بانکی توانایی پرداخت نزدیک به ۲۸۰هزار میلیارد تومان را در قالب تسهیلات سرمایه در گردش داشته باشد که البته این رشد پرداخت در تسهیلات نشان داد که نظام بانکی در کنار جهت دار عمل کردن، نه تنها انقباضی عمل نکرده بلکه انبساطی عمل کرده است.

رئیس بانک مرکزی با اشاره به انباشت تولیدات در انبارها خاطرنشان کرد: سیاست بانک مرکزی در شرایط کنونی حرکت به سمت تحریک تقاضا و ایجاد بازار و تکمیل زنجیره صنعت است.

وی گفت: صدور کارت اعتباری خرید با نام کارت خرید کالای ایرانی که فقط می تواند به خرید کالاهای ساخت ایران اختصاص یابد با حداکثر قدرت خرید ۱۰ میلیون تومان ارائه می شود که به کل اقشار جامعه تعلق می گیرد اما به منظور جلوگیری از ازدحام این مهم به تدریج و بر اساس یک برنامه زمانی انجام می شود.

سیف فراهم کردن امکان خرید دین اسناد را که ناشی از فروش مدت دار محصولات واسطه ای کارخانجات ایرانی است، از دیگر سیاست های بانک مرکزی به منظور حرکت به سمت تحریک تقاضا و ایجاد بازار و تکمیل زنجیره صنعت اعلام کرد و افزود: سومین اقدام ما مربوط به خودرو است که با اولویت اتومبیل های کرایه و خارج کردن اتومبیل های فرسوده انجام و به تدریج دامنه دار می شود، البته برنامه برای یک مدت شش ماهه است و تصور می کنیم که این حرکت می تواند در تحرک دادن به اقتصاد مؤثر واقع شود.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در کافه لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

کد فراگیر اتباع خارجی

کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…