علائم زوال عقل

اگر فراموش کنید که ماشینتان را کجا پارک کرده‌اید شاید مسئله‌ای ساده باشد، اما اگر کلیدهایتان را در یخچال پیدا کنید نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلی خواهد بود.

 تحقیقات جدید نشان می‌دهد بافت‌های حافظه می‌تواند نشانگر نخستین مراحل زوال عقل باشد. در این تحقیق، محققان دریافته‌اند که طی دهه‌ی اخیر، زنانی که دچار مشکلات حافظه بوده‌اند احتمال بروز اختلالات شناختی خفیف در آنها تا ۷۰ درصد بیشتر بوده است. آنها می‌گویند فراموش کردن نام بستگان و آشنایان نزدیک مسئله‌ی نگران‌کننده‌ای است. در این تحقیق عوامل دیگری همچون تحصیلات، افسردگی، فشار خون بالا، سکته‌ی مغزی و بیماری‌های قلبی هم مد نظر قرار گرفته است.

دکتر کاکرل در این باره می‌گوید: حافظه‌ی کوتاه مدت ما به راحتی قابل انحراف است. در واقع مغز می‌داند که ما به شکلی غیرمحتمل نیاز داریم تا یک کار ذهنی مانند بالا رفتن از راه پله برای برداشتن یک کتاب را ظرف چند ساعت آتی به خاطر داشته باشیم، بنابراین حافظه را پاک می‌کند تا برای چیزهای مهمتری در آن، جا باز کند.
متخصصان می‌گویند اگر فراموش کردید که ماشینتان را کجا پارک کرده‌اید، یا یادتان رفت که بعد از یک روز شلوغ کاری باید به دوستتان زنگ بزنید یا اسم کسی را که همین چند لحظه پیش دیدید از خاطر بردید، همه‌ی اینها فراموشی‌های لحظه‌ای بوده و طبیعی هستند.
مسئله، زمانی حاد می‌شود که شما فراموش می‌کنید چطور برخی کارهای روزانه مانند شستن لباس‌ها را انجام داده، یا آنکه نام معشوقتان را به خاطر نمی‌آورید یا نسبت به زمان و مکان احساس سردرگمی دارید.
تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دچار آلزایمر هستند نمی‌توانند اطلاعات حافظه‌ی کوتاه مدت خود را به بلند مدت تبدیل کنند. در واقع آلزایمر باعث آسیب به برجستگی هیپوکامپ (دم اسب) در مغز می‌شود که مسئول حافظه‌ی کوتاه مدت است، اما هیچ اتفاقی برای حافظه‌ی بلند مدت در این بیماری رخ نمی‌دهد.

(منبع: mayoclinic)

 • تحقیق درباره ی آلزایمر + دانلود فایل

  بیماری آلزایمر ۲ تا ۵ درصد اشخاص مسن را دربر می‌گیرد و گاهی هم بر اشخاص جوانتر حمله می‌کند…
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
 • کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…
 • بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی خواننده پاپ ایرانی درگذشت. وی که از سال ها پیش دچار ضایعه مغزی بود و پس از دوبا…
 • سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

  سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

  پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان ایران، چندی قبل شایعه لغ…
بارگذاری در انتخاب سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

کد فراگیر اتباع خارجی

کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…