Sullivan
صاعقه‌زدگی

تنها انسانی که تاکنون ۷ بار دچار صاعقه‌زدگی شده و هنوز در قید حیات است، «روی سالیوان» مأمور سابق پارک در ایالت ویرجینیا است. قدرت جذب صاعقه‌های آسمانی وی اولین‌بار در ۱۹۴۲ پدید آمد که بر اثر آن ناخن انگشت بزرگ پای او از بین رفت. در ژوئیه ۱۹۶۹ این کشش مجدداَ ظاهر شد و این مرتبه ابروهایش را از دست داد. در ژوئیه ۱۹۷۰ شانه چپش دچار سوختگی گردید و در آوریل ۱۹۷۲ موهای سرش آتش گرفت.مجدد در۷ اوت ۱۹۷۲در حین رانندگی ناگهان صاعقه‌ای از یک دسته ابر کم ارتفاع ساطع شد و از کلاه او عبور کرد وبا سرش برخورد نمود که متعاقب آن موهای سرش مجدداَ دچار سوختگی شد و خودش نیز در حدود ۳ متر به بیرون از اتومبیل پرتاب گشت. در ۵ ژوئن ۱۹۷۶ بار دیگر دچار صاعقه‌زدگی شد و از ناحیه مچ پا زخمی گردید. عاقبت در ۲۵ ژوئن ۱۹۷۷ هنگامی که مشغول ماهیگیری بود، برای هفتمین بار مورداصابت صاعقه قرار گرفت و به علت سوختگی سینه و شکم در بیمارستان بستری گردید.

راه بردن چرخ دستی

سنگین‌ترین باری که تاکنون در یک چرخ‌دستی یا فرقون در حداقل مسافت ۵۱ متر (معادل ۲۰۰ فوت) در سطح صاف و هموار حمل گردیده، ۷۵۳/ ۳ تن (معادل ۸۲۷۵ پاوند) است که «جان ساریچ» اهل ایالت اونتاریو در کانادا در ۱۹ فوریه ۱۹۸۷ موفق به انجام این کار شد.

بلند کردن آجر

«راسل برادلی» اهل انگلستان، رکورددار بلند‌کردن و نگه داشتن آجر به صورت افقی است. در ۱۶ ژوئن ۱۹۹۲ در جنوب لندن، او موفق شد برای مدت حداقل دوثانیه، ۳۱ آجر (هر آجر به وزن ۲۶/ ۲ کیلوگر م وطول ۶/ ۲۱ سانتی‌متر) را به صورت افقی در میان دو دست گشوده خود همطراز سینه‌اش نگهدارد.

پرش از نهر

در مسابقات قهرمانی اوت ۱۹۸۳ فیرل پین (پرش از روی کانال و نهر و از این قبیل) که در شهر وینسام در هلند برگزار گردید، «آرث دویت» با کمک یک تیرک آلومینیمی به طول ۲/ ۱۲ متر، از نهری به پهنای ۶۱/ ۱۸ متر پرید.

موازنه قوطی سیگار

«تری کول» اهل شهر لندن در ۲۴ آوریل ۱۹۹۲ موفق شد ۲۲۰ قوطی سیگار را روی چانه‌اش بچیند و برای مدت ۹ ثانیه آنها را در حالت تعادل نگه‌دارد.

متلاشی کردن اتومبیل

«دیک شپارد» اهل انگستان هنرپیشه بدل و نقش‌آفرین صحنه‌های رانندگی با سرعت‌های فوق‌العاده و شیرین‌کاری‌های هیجان‌انگیز، از بدو فعالیتش تا اول ژوئن ۱۹۸۵ تعداد ۱۸۴۷ اتومبیل را خرد و متلاشی کرده است.

آجر چینی

«تونی گرگوری» در مسابقات آجر چینی که توسط اتحادیه تولیدکنندگان آجر ایالت اسکس در انگلستان در ۱۸ آوریل ۱۹۸۷ ترتیب یافته بود، رکورد جدیدی از خود به جا گذاشت. او موفق شد طبق ضوابط مشخص و تعیین شده ۷۴۷ آجر (وزن هر یک ۲ کیلوگرم) را ظرف ۶۰ دقیقه روی هم بچیند.

نجات غریق

شهروندان شهر گالوستون در ایالت تگزاس به عنوان قدردانی از یک نجات غریق کر ولال به نام «لیروی کلمبو» (۱۹۷۴-۱۹۰۵) در نوامبر ۱۹۷۴ از لوحه‌ای به افتخار او پرده‌برداری کردند. نام‌برده از ابتدای دوران خدمتش در سال ۱۹۱۷ تا هنگام مرگ، موفق شده بود جان ۹۰۷ انسان را از غرق شدن در آب‌های اطراف جزیره گالوستون نجات دهد.

سریع‌ترین زمان خم کردن میله آهنی

در ۲۵ ژوئیه ۲۰۰۴ در شهر داتان (آلاباما در ایالات متحده) «لس دیویس» رنگین‌پوست موفق گردید یک میله آهنی ۶ متری به قطر ۱۲ میلی‌متر را ظرف ۲۹ ثانیه خم کرده طوری که در یک چمدان به ابعاد ۵۰×۷۰×۲۰ سانتی‌متر جا بگیرد. این سریع‌ترین زمان خم کردن یک میله آهنی با مشخصات ذکر شده محسوب می‌گردد.

ضربه کاراته

به دلیل فقدان معیارهای سنجش مشخص برای حرکاتی چون شکستن آجر و قطعات چوب و از این قبیل، مقایسه هر گونه ادعا و رکورد در این موارد بسیار مشکل و حتی غیرممکن است. با اندازه‌گیری‌های به عمل آمده مشخص گردیده که ضربه کاراته می‌تواند نیرویی برابر ۳ هزار نیوتن وارد آورد و سرعت آن در جهت پایین به ۴/ ۱۴ متر در ثانیه (معادل ۸/ ۵۱ کیلومتر در ساعت) برسد. در ۱۳ ژوئن ۱۹۸۲ یک گروه ۱۵ نفره از آموزشگاه کاراته پلنگ سیاه یک خانه چوبی ۷ اتاقه واقع در ایالت آلبرتا در کانادا را در ظرف ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه تنها با دست و پای خود خرد و متلاشی کردند. همچنین در ۱۶ آوریل ۱۹۴۴، گروه ۱۵ نفره دیگری از باشگاه آرورا واقع در شهر پرینس آلبرت (واقع در بخش میانی ایالت ساسکان چوان در کانادا) در سه ساعت و ۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه خانه ۷ اتاقه‌ای را با ضربات سنگین دست و پای خود متلاشی کردند.

موازنه لیوان

در ۱۸ می ۱۹۶۶، «آشریتا فورمن» (اهل شهر نیویورک) موفق گردید ۵۷ لیوان آبخوری بزرگ (هر یک به گنجایش نیم لیتر) را برای مدت ۵/ ۱۱ ثانیه به حالت تعادل کامل روی چانه خود نگه دارد.

مبارزات گلادیاتوری

«تریانوس» امپراتور رم قدیم (سال ۹۸ تا ۱۱۷ بعد از میلاد) یک نمایش رزمی به مدت ۱۱۷ روز در شهر پمپئی برگزار کرد که در آن ۹۴۱/ ۴ زوج گلادیاتور با هم به مبارزه پرداختند. یکی از آنان به نام «پوبلیوس استوریوس» موفق گشت که از ۵۱ مبارزه جان سالم به در برد و به عنوان جایزه آزادی خود را باز یابد.

شنا با تخته شنا

نرمش و ورزش با تخته شنا (Push-Up) طرفداران زیادی دارد و رکوردهای جالب به جا مانده و ثبت گردیده است.

پرش از رامپ

رامپ (Ramp) در انگلیسی به اقتضای کاربرد، دارای معانی مختلفی است در هواپیما به معنی پلکان متحرک، در امر ترافیک شهری سرعت‌گیر و در معماری به معنی شبیه و راهرو شیبدار به کار می‌رود. در پرش با اتومبیل و یا موتور سیکلت، منظور سطح شیب‌داری است که تحرک و جهش لازم را به وسیله نقلیه می‌دهد.رکورد پرش رامپ با اتومبیل به گونه‌ای که فرود روی چهار چرخ باشد و وسیله از حرکت باز نماند و به راه خود ادامه دهد ۷۳/ ۷۰ متر است. «ژاکلین دی‌کرید» ملقب به کریدی سوار بر یک فورد موستانگ مدل ۱۹۶۷ در ۳ آوریل ۱۹۸۳ به این رکورد دست‌یافت.
رکورد پرش رامپ با موتور سیکلت ۵/ ۷۶ متر است. دوگ دنجر سوار بر یک هوندای CR.500 مدل ۱۹۹۱، در ۲۲ ژوئن ۱۹۹۱در شهر لودن (ایالت نیوهمپشایر در ایالات متحده) این رکورد را از خود به جای گذاشت.

فرار خطرناک

فرار «سوکاراز رامیرز» از کوبا که در ۴ ژوئن ۱۹۶۹ به صورت مسافر قاچاق صورت گرفت، مخاطره‌آمیزترین اقدام در نوع خود به شمار می‌رود. او موفق شد با پنهان کردن خود در سمت راست بال یک هواپیمای مسافربری مدل داگلاس دی‌سی ۸ متعلق به شرکت هواپیمایی اسپانیا، یک پرواز ۹۰۱۰ کیلومتری از هاوانا به مادرید داشته باشد. وی از این پرواز ۸ ساعته که در ارتفاع ۹۱۴۵ متر و تحت فشارهای متغیر و دمای تا منهای ۲۲ درجه سانتی‌گراد صورت پذیرفت جان سالم به در برد.

بزرگترین تجمع زنبورها

در بزرگترین تجمع زنبورهای عسل روی یک انسان ۱۰۰ هزار زنبور شرکت داشتند. در سپتامبر ۱۹۸۷این تعداد زنبور روی سر صورت، سینه، دست و پای آقای «مکسول بک» اهل ایالت پنسیلوانیا در ایالات متحده اجتماع کردند.
این رکوردگیری در انگلستان ۲۰ هزار زنبور را شامل می‌گردد که در می ۱۹۵۲ روی گلو و سینه برهنه «هاوارد دیویس» جمع شده بودند.

بیشترین صعود

بیشترین ارتفاعی که تاکنون یک انسان به طور عمودی از ساختمانی بالا رفته ۱۸۲۲ فوت بوده که توسط «دانیل گودوین» ۳۰ ساله (معروف به مرد عنکبوتی) اهل مین در ایالات متحده انجام شده است. او در ماه اوت ۱۹۸۶ بدون استفاده از ظروف مکنده و گیره‌های مخصوص با سرعتی معادل ۹۹ سانتی‌متر در دقیقه از برج CN تاور در شهر تورنتو بالا رفت. دو فرانسوی به نام‌های «ژان کلود درویر» (متولد می ۱۹۴۶) و «پیر پوزو» (متولد ۲ دسامبر ۱۹۵۳) که صعود‌کنندگان کار‌آزموده‌ای هستند، در ۲۱ ژوئیه ۱۹۸۰ ظرف ۲ ساعت و ۱۸ دقیقه و ۱۵ ثانیه از دیواره خارجی برج ایفل تا ارتفاع ۳۰۰ متری بالا رفتند. «جارومیر واگنر» ۰متولد ۱۹۴۱ در چکسلواکی) اولین کسی است که در حالت ایستاده روی بال هواپیما از فراز اقیانوس اطلس گذشته است. او در ۲۸ سپتامبر ۱۹۸۰ برای این منظور در شهر آبردین در اسکاتلند سوار بر بال یک هواپیمای جت DC8 شد.

رام کردن شیر

بیشترین تعداد شیری که در یک قفس واحد توسط یک رام‌کننده تنها و بدون دستیار کنترل و تغذیه شده‌اند، ۴۰ رأس بود و کاپیتان «آلفرد اشنایدر» در ۱۹۲۵ موفق به انجام این کار گردید.
«کلاید ریموند بیتی» (متولد ۱۰ ژوئن ۱۹۰۳ در اوهایو، فوت در ۱۹ ژوئیه ۱۹۶۵ در کالیفرنیا) هم‌زمان بیش از ۴۰ گربه‌سان (شیر و ببر و پلنگ) را در یک قفس اداره می‌کرد. او که بیش از ۴۰ سال بهترین رام‌کننده جانواران وحشی در جهان محسوب می‌شد، همواره اصرار داشت که از وی به عنوان رام‌کننده شیر نام برده شود.
از سال ۱۹۰۰ تاکنون بیش از ۲۰ رام‌کننده شیر به علت جراحات وارده جان خود را از دست داده‌اند.

پرش از روی بشکه

رکورد رسمی پرش طول از روی بشکه ۷/۷۵ متر و متعلق به «ایوان جالین» کانادایی است که در ۲۵ ژانویه ۱۹۸۱ با یک جفت اسکیت که به پا داشت از روی ۱۸ بشکه پرید.
رکورد بانوان در این رشته ۲۱/ ۶ متر (۱۱ بشکه) است که توسط «ژانت هینستاک» در ۱۵ مارس ۱۹۸۰ در ایالت میشیگان به جای‌گذاشته شد.

غواصی در عمق آب

بیشترین عمقی که یک انسان با حبس کردن نفس در شش‌ها توانسته در آب فرو رود، ۱۲۷ متر است. این رکورد متعلق به «فرانسیسکو فراراس» اهل کوبا است که در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۴ در سواحل جنوبی فلوریدا از خود به جای گذاشت. او مدت ۲ دقیقه و ۲۲ ثانیه زیر آب بود.

شیرجه در استخر کم عمق

«هنری لامات» (متولد ۱۹۰۴) در ۷ آوریل ۱۹۷۹ از ارتفاع ۵۳/ ۸ متری در یک استخر ویژه خردسالان که عمق آن فقط ۳۲/۴ سانتی‌متر بود شیرجه زد. او که این برنامه را در شهر نوث‌ریج در ایالت کالیفرنیا اجرا کرد، از ناحیه سینه و با سرعتی معادل ۷/ ۴۵ کیلومتر در ساعت با سطح آب برخورد نمود.

خرد کردن پیانو

رکورد زمانی خرد و متلاشی کردن یک پیانو به صورتی که قطعات شکسته را بتوان از دایره‌ای به قطر ۸/ ۲۲ سانتی‌متر عبور داد، یک دقیقه و ۳۷ ثانیه است که توسط ۶ عضو باشگاه راگبی تینوالد در زلاندنو در تاریخ ۶ نوامبر ۱۹۷۷ به دست آمده است.
سه نفر به اسامی «آنتونی فوکس»، «مایک نیومن» و «تری کالینگتون» در ۲۵ اوت ۱۹۷۹ در شهر ناتینگهام در انگلستان، پیانویی را ظرف ۲ دقیقه و ۵۳ ثانیه تنها با دست‌ها و پاهای خود شکسته ومتلاشی کردند.

خرد کردن بلوک‌های سیمانی

در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۷، نارولارت (اهل نروژ) موفق گردید ۲۱ عدد بلوک بتونی را که روی هم چیده شده بودند با یک ضربه دست به اصطلاح کاردی- کاراته‌ای در هم بشکند. این رکوردگیری در شهر اسلو در نروژ انجام گرفت.

راه رفتن روی سیم

رکورد راه رفتن روی سیم در بلندترین نقطه از سطح خیابان متعلق به «فیلیپ پتی» ۲۴ ساله فرانسوی است. در ۷ اوت ۱۹۷۴ او از روی کابلی که در ارتفاع ۴۱۱ متری بین دو برج ساختمان مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک عبور کرد. نام برده متعاقب یک نمایش ۷۵ دقیقه‌ای که طی آن ۷ بار از روی این سیم راه رفت، توسط پلیس دستگیر شد. روانکاو اداره پلیس در مورد او چنین اظهار نظر کرده بود: فردی که به چنین عملی در بالای یک ساختمان ۱۱۰ طبقه دست می‌زند ظاهراَ از سلامت کامل روان برخوردار نیست.

شیرجه از ارتفاع

بلندترین مکانی که شناگران حرفه‌ای در شهر آکاپولکو در مکزیک از آن با سر به داخل آب شیرجه می‌روند۷/ ۲۶ متر ارتفاع دارد. این افراد عضو یک باشگاه خصوصی موسوم به کلاوادیستاس هستند که ۲۷ عضو دارد و سردسته آنان شخصی است به نام «رائول گارسیا» (متولد ۱۹۲۸) که خود تاکنون بیش از ۳۵ هزار بار از این سکوی صخره‌ای مشرف به آب شیرجه رفته است. اولین زنی که از این سکوی مخروطی شکل به درون آب پرید، «باربارا وینترز» (متولد ۱۲ نوامبر ۱۹۵۳) است که در ۷ دسامبر ۱۹۷۶ مبادرت به این اقدام کرد. از آنجایی که قسمت پایه این سکو ۴/ ۶ متر به سمت بیرون متمایل است، از نقطه نظر ایمنی پرش اولیه بایستی ۲/ ۸ متر به طرف جلو باشد تا با پایه برخورد نشود. جالب اینکه عمق آب در این محل فقط ۶۵/ ۳ متر است.
رکورد ارتفاع شیرجه ۱/ ۵۲ متر و متعلق به ۵ شناگر آمریکایی است که در ۱۳ مارس ۱۹۸۲ در شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا بدان دست یافتند.
رکورد ارتفاع شیرجه برای بانوان ۳/ ۳۳ متر و متعلق به «دبی بیچل» آمریکایی است که در ۲۸ اکتبر ۱۹۸۲ در شهر رم بدان دست یافت.
بالاترین رکورد به‌دست آمده در انگلستان ۹/ ۳۲ متر است که «روی فرانسن» ۳۲ ساله در ۲۲ فوریه ۱۹۴۶ در استخری به معق ۴۳/ ۲ متر در شهر لندن از خودبه جای گذارد.

قوی‌ترین دندان‌ها

«جان ماسیس» (متولد ژوئن ۱۹۴۰ در بلژیک) ملقب به «هرکول» دارای قوی‌ترین دندان‌هاست. نام برده در ۱۹ مارس ۱۹۷۹ در شهر اوری در فرانسه، با دندان وزنه ای معادل ۲۳۳ کیلوگرم را ۱۵ سانتی‌متر از زمین بالا آورد. او همچنین در برنامه‌ای تحت عنوان« نمایش شگفت‌انگیز گینس» که در ۷ آوریل ۱۹۷۹ از تلویزیون ABC در لس‌آنجلس پخش گردید، تنها با استفاده از یک دهان‌بند توانست از صعود یک هلی‌کوپتر به هوا جلوگیری کند.
«دیو گودر» در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۷، یک هواپیمای کنکورد را در فرودگاه هیثرولندن، با دندان ۱۴ متر کشید.
«جوپاندر» اهل لاولی در ایالت کارولینای شمالی، مدعی است که لقب دارنده قوی‌ترین دندان ها متعلق به اوست. او با دندان توانسته یک کدو به وزن ۶۰۶ پاوند را از جا بلند کند، مانع حرکت کامیونی به وزن ۵۵ هزار و قطاری به وزن ۹۲ هزار پاوند (هر پاوند معادل ۴۵۴ گرم) شود.
در ۲۱ ژوئیه ۱۹۹۲، در ایستگاه راه‌آهن شچربینکا (در شهر مسکو) «رابرت گالستین» اهل ایالات متحده، دو واگن راه‌آهن متصل به هم با مجموع وزن ۱۷۵ /۲۱۹ کیلوگرم را با دندان ۷ متر روی ریل کشید.

راه رفتن روی طناب

در میان چهره‌های شاخص قرن نوزدهم می‌توان از «ژان فرانسوا گروله» فرانسوی (۱۸۹۷-۱۸۲۴) معروف به «شارل بلوندن» نام برد. در ۳۰ ژوئن ۱۸۵۹ او از روی طنابی به قطر ۷۶ میلی‌متر و به طول ۳۳۵ متر که در ارتفاع ۷۵/ ۴۸ متری روی آبشار نیاگارا تعبیه شده بود عبور کرد. در ۱۵ سپتامبر ۱۸۶۰ او مجدداَ دست به این کار زد منتها این بار شخصی به نام «هری کلکورد» را نیز کول کرده بود و بعدها معلوم شد که این شخص در واقع وکیل و کارگزار او بوده است.
«ویلیام آیوی بالدوین» (۱۹۵۳-۱۸۶۶) مسن‌ترین فردی است که روی سیم راه رفته است. وی در هشتاد و دومین سالروز تولدش در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۸، از روی سیمی به طول ۵/ ۹۷ متر که در ارتفاع ۱/ ۳۸ متر روی دره بلودر جنوبی در ایالت کلرادو نصب شده بود عبور کرد.
رکورد استقامت برای راه رفتن روی طناب بندبازی (طناب یا سیم) ۱۸۵ روز و متعلق به «هانری روشتان» (متولد ۱۹۲۶ در فرانسه) است. او در فاصله ۲۸ مارس تا ۲۹ سپتامبر ۱۹۷۳ روی یک سیم ۱۲۰ متری که در ارتفاع ۲۵ متری بالای یک سوپرمارکت در شهر سنت‌آتین در فرانسه نصب گردیده بود، سکنی گزید. توانایی او در خوابیدن و استراحت کردن روی سیم، پزشکان را شگفت‌زده کرده بود.
«استیون والندا» ۳۳ ساله مسافتی معادل ۸۱/ ۳ کیلومتر را روی سیمی به طول ۷۶/۲ متر و ارتفاع ۹/۷۵ متر در شهر نورث پورت در فلوریدا در ۲۶ مارس ۱۹۸۳ ظرف مدت ۳ ساعت و ۳۱ دقیقه پیمود.
«استیو مکپیک» (متولد ۲۱ آوریل ۱۹۴۵) اهل شهر لاس‌و‌گاس در یک نمایش دیدنی در ۲۵ ژوئن ۱۹۸۱ موفق شد در بالاترین ارتفاع از روی سیمی عبور نماید. وی در ژوئن ۱۹۸۱ با راه رفتن روی یک سیم به قطر ۶/ ۴ سانتی‌متر، در ظرف ۵ ساعت و ۴ دقیقه تا ارتفاع ۷۰۵ متری صعود عمودی کرد.
«شارل النو» (متولد ۱۹۱۱ در فرانسه) اولین فردی بود که در ۲۲ سپتامبر ۱۹۵۱ موفق گشت با استفاده از یک کابل ۳۲۰ متری که در ارتفاع ۲/ ۱۸ متری رودخانه تیمز در لندن نصب شده بود، در ۲۵ دقیقه عرض رودخانه را طی کند.

ناوه‌کشی

«استن مالیون» اهل شهر سوانلی در انگلیس، در ۲۴ ژانویه ۱۹۸۱ یک ناوه پر از آجر به وزن ۱/ ۱۴۱ کیلوگرم را ۶۵/ ۳ متر از نردبانی بالا برد.
«اریک استمن» فنلاندی در ۲۵ ژوئیه ۱۹۳۹، ۷۴ آجر ۴ کیلوگرمی را در ناوه‌ای به وزن ۴ کیلوگرم ابتدا ۵ متر در یک سطح همواره کشاند و سپس در یک سربالایی تا ارتفاع ۱۳/ ۲ متر بالا برد.

قدرت شش‌ها

«نیکلوس میسون» اهل منچستر، در برنامه‌ای تحت عنوان رکوردشکن‌ها که در ۲۶ سپتامبر ۱۹۴۴ برگزار گردید، با دمیدن به یک بادکنک ویژه هواشناسی به وزن یک کیلوگرم توانست ظرف ۴۵ دقیقه و ۵/ ۲ ثانیه آن را تا قطر ۴۴/ ۲ متر باد کند.

کشیدن هواپیما

در ۲۵ می ۱۹۵۵ در فرودگاه هیثرو لندن، یک گروه ۶۰ نفره یک هواپیمای غول پیکر بوئینگ ۷۴۷ جامبوجت به وزن ۲۰۵ تن را در مدت ۶۱ ثانیه با طناب ۱۰۰ متر روی باند فرودگاه کشیدند.

کالسکه رانی

تنها فردی که تاکنون یک کالسکه ۴۸ اسبه را رانده، «دیک اسپارو» اهل ایالت آیووا در آمریکاست که در فاصله سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۷ به این امر مبادرت کرده است. فاصله صندلی او با اسب‌های پیشتاز ۴۱ متر بوده است.
«فلوید زاپفی» اهل شهر استراتفورد (ایالت ویسکانسین در آمریکا) از سال ۱۹۹۰ به این طرف، بارها به اصطلاح لاماسواری (لاما Llama نوی شتر بی‌کوهان بومی آمریکای جنوبی بوده که از شتر کوچک‌تر است) کرده است. او ۵۲ لاما را به کالسکه می‌بندد به ترتیبی که فاصله صندلی‌اش با ۴ لامای پیشتاز ۴۶ متر است.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
 • کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…
 • بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی خواننده پاپ ایرانی درگذشت. وی که از سال ها پیش دچار ضایعه مغزی بود و پس از دوبا…
 • سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

  سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

  پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان ایران، چندی قبل شایعه لغ…
بارگذاری در انتخاب سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

کد فراگیر اتباع خارجی

کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…