LG G5

ال‌جی در جریان برگزاری کنگره‌ی موبایل بارسلون از نسل جدید پرچمدارش با نام جی ۵  رونمایی کرد. نکته‌ای که باید در مورد این گوشی هوشمند ذکر کرد، تغییر سیاست ال‌جی در ارائه‌ی یک گوشی هوشمند قدرتمند به همراه لوازم جانبی است که پیش از این شاهد آن نبودیم.

طراحی ماژولار جی ۵ ال‌جی را باید یکی از ارکان اصلی و قابلیت‌های نوآورانه‌ای خواند که در این گوشی هوشمند از آن بهره گرفته شده است. قابلیت طراحی ماژولار نه از بابت لوازم جانبی بسیار جالبی که برای استفاده از آن طراحی شده، بلکه به دلیل مسیری که ال‌جی در آن پای گذاشته قابل اهمیت است. در صورتی که ال‌جی بتواند با استفاده از این طراحی و قابلیت‌های اضافه شده در اثر استفاده از آن نظر کاربران را به خود جلب کند، باید سیاست‌های در پیش گرفته شده توسط این کمپانی کره‌ای را بسیار موفق خواند. در ادامه به بررسی یک به یک لوازم جانبی خواهیم پرداخت که ال‌جی در جریان برگزاری کنگره‌ی موبایل بارسلون از آن‌ها رونمایی کرد تا در کنار جی ۵ کاربردهای مختلفی را در اختیار کاربران قرار دهند.

در روزهای منتهی به معرفی جی ۵ ال‌جی بسیاری از اخبار منتشر شده، طراحی ماژولار ال‌جی را با نام Magic Slot معرفی کردند که البته این نام فقط محدود به دنیای شایعات شده است، چراکه ال‌جی از این نام برای معرفی قابلیت ماژولار گوشی هوشمند خود استفاده نکرده است. این کمپانی در جریان برگزاری مراسم خود برای معرفی جی ۵ از نام LG Friends برای معرفی ماژول‌های مختلفی که برای کار با این گوشی طراحی شده بودند، استفاده کرد. احتمالا ال‌جی براساس استقبالی که از این قابلیت و ماژول‌های تولید شده خواهد شد، سایر گجت‌های خود را با پشتیبانی از طراحی ماژولار تولید کرده و روانه‌ی بازار خواهد کرد.

LG G5
LG G5

یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد، این موضوع است که تمام لوازم جانبی معرفی شده برای جی ۵، صرفا قابلیت اتصال از طریق اسلات ماژولار نداشته و از این‌رو می‌توان این محصولات را روی سایر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز استفاده کرد. برای مثال می‌توان به هدست واقعیت مجازی LG 360 VR یا روبات Rolling Bot ال جی اشاره کرد که می‌توان از آن‌ها در کنار سایر گوشی‌های هوشمند ال‌جی نیز استفاده کرد. نمونه‌های دیگری از ماژول‌های تولید شده شامل LG CAM Plus یا LG Hi-Fi Plus است که ساختاری اسلات مانند داشته و در قسمت تحتانی گوشی هوشمند بصورت ماژولی کشویی به جی ۵ متصل می‌شوند. ال‌جی علاوه بر تولید تعدادی از لوازم جانبی، با در اختیار گذاشتن کانکتور مورد نیاز در اختیار تولیدکنندگان لوازم جانبی، این امکان را فراهم کرده تا سایر تولیدکنندگان نیز بتوانند آنچه را که در نظر دارند برای این گوشی هوشمند تولید کنند.

تمام ماژول‌های تولید شده پس از اتصال به جی ۵ بصورت خودکار توسط اپلیکیشن LG Friend شناسایی شده و بصورت خودکار اپلیکیشن مورد نیاز برای بهره‌گیری از ماژول مورد نظر دانلود می‌شود.

LG CAM PLus
LG G5
LG G5

این ماژول را باید ترکیبی از کنترل‌های بهتر برای استفاده از دوربین جی ۵ در کنار باتری بزرگ‌تری خواند که زمان مصرف باتری جی ۵ را با یک بار شارژ در مقایسه با باتری استاندارد این گوشی هوشمند بسیار افزایش می‌دهد.

با استفاده از کلیدی سخت‌افزاری که در منتهی الیه سمت چپ پایین ماژول اصلی جی ۵ قرار دارد، می‌تواند مکانیزم قفل این قسمت را باز کرده و ماژول استاندارد گوشی را به همراه باتری از آن خارج کرد. پس از خارج کردن ماژول بصورت کشویی، باتری نیز از این قسمت خارج می‌شود. پس از خروج باتری اصلی می‌توان آن را درون ماژول LG CAM Plus جای داده و به همراه ماژول جدید درون جی ۵ قرار داد.

ال جی کم پلاس ۱۲۰۰ میلی آمپر ساعت دیگر را به باتری اصلی این گوشی هوشمند اضافه می‌کند که در مجموع با در نظر گرفتن ظرفیت ۲۸۰۰ میلی آمپر ساعتی این گوشی هوشمند می‌توان گفت که باتری جی ۵ ظرفیتی حدود ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعت پیدا می‌کند. در این ماژول می‌توان کلید سخت‌افزار شاتر را نیز دید که در صورت فشردن آن تا نصف فرآیند فوکوس و قفل کردن روی سوژه اتفاق می‌افتد. همچنین می‌توان به کلید چرخشی برای زوم، کلید مخصوص ثبت ویدیو، ال‌ای‌دی و همچنین کلید پاور نیز اشاره کرد.

LG Hi-Fi Plus
LG G5
LG G5

های-فای پلاس یک ماژول صوتی است که با همکاری بنگ و الافسون توسعه یافته است. این ماژول از وجود یک کانورتور ۳۲ بیت دیجیتال به آنالوگ بهره می‌برد که با یک آمپلی فایر همراه شده است. این کانورتور از فایل‌های ۳۲ بیتی پشتیبانی می‌کند. یکی دیگر از قابلیت‌های این ماژول سخت‌افزاری بهبود کیفیت موسیقی‌ها با فرکانس ۳۸۴ کیلوهرتزی و افزایش رزولوشن موسیقی به ۳۲ بیت است. ال‌جی در جی ۵ از وجود یک کانورتور استاندارد ۲۴ بیتی استفاده کرده است، از این‌رو اضافه شدن این ماژول سخت‌افزاری برای دوستداران موسیقی می‌تواند بسیار لذت بخش باشد.

در صورتی که های-فای پلاس را به جی ۵ وصل کنیم، دیگر نمی‌توان از درگاه هدفون قرار گرفته در بالای گوشی استفاده کرد؛ به جای آن درگاه هدفون روی ماژول فیزیکی اضافه شده در پایین گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کیفیت صدای خروجی آن بسیار بهتر از جک هدفونی بوده که بصورت استاندارد در بالای گوشی تعبیه شده است.

های-فای پلاس دارای باتری اضافی نبوده و از این‌رو از باتری استاندارد خود جی ۵ استفاده می‌کند. از دیگر قابلیت‌های این ماژول قابلیت استفاده از این ماژول از طریق درگاه یو اس بی نسخه‌ی C به سایر ماژول‌هایی است که از این‌ درگاه پشتیبانی می‌کنند.

LG 360 Cam
LG G5
LG G5

ماژول دوربین موسوم به LG 360 Cam از یک ساختار مجهز به دو لنز دوگانه تشکیل شده که از طریق بلوتوث با جی ۵ جفت می‌شود. این ماژول دارای حافظه‌ی داخلی مجزا به ظرفیت ۴ گیگابایت است و می‌توان این حافظه را با استفاده از اسلات میکرو اس دی نیز بیش از پیش افزایش داد. همچنین روی این ماژول سه میکروفون برای ثبت صوت، باتری ۱۲۰۰ میلی آمپر ساعتی و دو دوربین ۱۳ مگاپیکسلی تعبیه شده است که با استفاده از ترکیب این دو سنسور می‌توان تصاویر تخت یا محدب ۳۶۰ درجه با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسل را ثبت کرد.

هر یک از دوربین‌ها که پشت به پشت هم قرار گرفته‌اند می‌توانند به تنهایی زاویه‌ای ۲۰۰ درجه‌ای را پوشش دهند که در مجموع دو سنسور تعبیه شده قادر است فضای ۳۶۰ درجه را تحت کنترل داشته باشد. این ماژول سخت‌افزاری قادر است ویدیو‌های ۳۶۰ درجه را با رزولوشن ۲K ثبت کند. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که این سرویس از YouTube 360 و استریت ویو گوگل نیز پشتیبانی می‌کند. تصاویر در زمان ثبت شدن توسط این ماژول سخت‌افزاری بصورت مجزا پردازش و ذخیره می‌شوند، سپس این تصاویر بصورت بی‌سیم از ماژول به جی ۵ انتقال می‌یابند. البته امکان مشاهده‌ی زنده‌ی تصاویر ثبت شده نیز در جی ۵ وجود دارد.

LG 360 VR
LG G5
LG G5

LG 360 VR نام هدست واقعیت مجازی ال‌جی برای استفاده در کنار جی ۵ است. این هدست واقعیت مجازی از طریق رابط یو اس بی نوع C به جی ۵ متصل می‌شود و می‌توان برای کنترل آن از خود هدست یا جی ۵ کمک گرفت. با توجه به اینکه هدست از طریق سیم به جی ۵ متصل می‌شود، از این‌رو شاهد ساختاری کوچک‌تر و سبک‌تر برای این محصول هستیم، بطوریکه وزن آن به ۱۱۸ گرم کاهش پیدا کرده است. ال‌جی مدعی است که این هدست واقعیت مجازی را می‌توان در مقایسه با سایر هدست‌های واقعیت‌ مجازی موجود در بازار برای مدت طولانی‌تری با راحتی بسیار بیشتر مورد استفاده قرار داد.

هر یک از دو لنز به کار رفته در این هدست واقعیت مجازی ۱.۸۸ اینچ بوده و رزولوشنی ۹۶۰ در ۷۲۰ پیکسلی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که در مجموع تراکم پیکسلی ۶۳۹ پیکسل در هر اینچ حاصل می‌شود. براساس اطلاعات ارائه شده توسط ال‌جی تجربه‌ی استفاده از این هدست واقعیت مجازی نظیر تماشای محتوای ویدیویی از فاصله‌ی دو متری در یک تلویزیون ۱۳۰ اینچی است. در لبه‌ی سمت چپ این هدست واقعیت مجازی جک هدفون تعبیه شده که می‌توان در صورت لزوم از آن برای اتصال هدفون استفاده کرد.

روی این هدست واقعیت مجازی کلید فیزیکی Back و OK قرار گرفته که می‌توان به جای استفاده از آن‌ها به سراغ جی ۵ رفت و از کنترل‌های نرم‌افزاری استفاده کرد. با استفاده از این هدست واقعیت مجازی می‌توان ویدیو‌های دو بعدی را نیز مشاهده کرد.

LG Rolling Bot
LG G5
LG G5

اولین تصویری که پس از دیدن روبات کره‌ای ال‌جی در ذهن‌ها متبادر می‌شود، نمونه‌ای است که با نام BB-8 در آخرین قسمت از فیلم جنگ ستارگان شاهد آن بودیم. با استفاده از این روبات کروی که روی آن ال‌ای‌دی‌های چند رنگ، دوربین و بلندگو قرار دارد، می‌توان در منزل به همه جا سرکشی کرد.

نظر شما در مورد جی ۵ ال‌جی و لوازم جانبی عرضه شده برای آن که مبتنی بر طراحی ماژولار این گوشی است، چیست؟

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

نفسیه روشن و حیوانات مورد علاقه‌اش

حیوانات مورد علاقه‌ نفیسه روشن شاید برای خیلی ها ترسناک باشد. مثلا عکس گرفتن با یک مار دور…