سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان ایران، چندی قبل شایعه لغو همکاری دو شرکت بزرگ لوازم خانگی کره ای یعنی ال جی و سامسونگ نیز بگوش می‌رسید. این در حالی است که امروز خبرگزاری ایسنا از خداحافظی این دوشرکت از بازار ایران خبر میدهد.

در حالی که از روز گذشته معافیت خرید تحریم چند کشور توسط آمریکا کاملا لغو شد امروز خبر عدم ارائه قطعات برای مونتاژ سامسونگ و ال جی به طرف ایرانی برای مونتاژ محصولات لوازم خانگی بگوش می‌رسد.

طبق آمار بیش‌تر از ۷۵ درصد بازار لوازم خانگی ایران که ارزشی در حدود با چهارمیلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار دارد، در دست خارجی هاست و سهم تولید کننده داخلی تنها ۲۵ درصد است که البته بیش از ۹۰ درصد همین ۲۵درصد هم وارداتی است و فقط در ایران طراحی و سرهم می‌شود.

سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند
بیش از ۷۵ درصد بازار محصولات لوازم خانگی در اختیار ۱۰ برند خارجی قرار دارد

براساس آمار موجود، در حال حاضر ۷۵ درصد بازار لوازم‌خانگی کشور در دست ۱۰ برند اصلی خارجی است. حدود ۶۰۰ کارخانه داخلی نیز که حداقل ۳۰ کارخانه از برندهای بزرگ داخلی هستند، سهم ۲۵ درصدی از بازار لوازم‌خانگی کشور را در دست دارند. به‌عبارت دیگر، از ۳۰ هزار میلیارد تومان بازار لوازم‌خانگی کشور، ۲۳ هزار میلیارد تومان آن در دست ۱۰ برند خارجی و هفت هزار میلیارد تومان آن در دست ۶۰۰ کارخانه داخلی است.

همچنین می توانید این مطلب را بخوانید: ال جی برای سامسونگ شاخ و شانه کشید

از طرفی با افزایش محبوبیت این دو برد کره ای و تقاضای زیاد بازار شاهد واردات قاچاقی این محصولات به کشور هستیم. یکی از وارد کنندگان قاچاق محصولات سامسونگ و الی جی به خبرنگار کافه لینک اذعان کرد که بعلت حجم زیاد تقاضای این دو برند از قبول بسیاری از سفارشات امتناع میکند وی دلیل اینکار را عدم توانایی در ورود این مقدار از کالا که بصورت غیر قانونی از مرزها عبور میکند میداند.

سال گذشته و به‌دنبال التهابات ایجادشده در بازار ارز، وضعیت صنعت و بازار لوازم خانگی نیز تحت‌الشعاع این التهابات قرار گرفت و قیمت‌ تمام‌شده انواع لوازم خانگی با رشد غیرقابل انتظاری مواجه شد. این اتفاق چند پیامد جبران‌ناپذیر به‌همراه داشت؛ نخست اینکه تولید لوازم خانگی داخلی به‌واسطه افزایش نرخ دلار و به تبع آن افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی با چالش مواجه شد. از این رو برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی با کاهش میزان تولیدات خود، کوشیدند خسارت ناشی از رشد قیمت ارز را جبران کنند. ماحصل کاهش خط تولید کارخانه‌ها، کاهش لوازم خانگی در بازار و در نتیجه افزایش ناگهانی قیمت‌ها شد.

سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند
مقر اصلی شرکت ال جی در کره جنوبی

در این میان دو برند کره‌ای که حدود یک دهه از فعالیت آنها در ایران می‌گذرد نیز پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های علیه ایران، اعلام کردند بازار ایران را ترک خواهند کرد. اگرچه در ابتدا گفته می‌شد این اقدام ال‌جی و سامسونگ تنها در حد یک شایعه در فضای مجازی است، اما شواهد نشان می‌دهد در سال ۹۸ تولید دو شرکت بزرگ لوازم خانگی ال‌جی و سامسونگ به یک‌پنجم روزهای پایانی سال گذشته رسیده است.

این دو شرکت تولیدکننده لوازم خانگی اگرچه در سال‌های گذشته و حتی در دوره تحریم‌های پیشین توانستند سودهای کلانی از فروش محصولات خود در بازار ایران کسب کنند، اما همواره به‌عنوان یک مونتاژ‌کننده و نه تولیدکننده در ایران حضور داشتند و با توجه به استقبال مردم ایران برای استفاده از محصولات ال‌جی و سامسونگ، این دو شرکت توانستند به موفقیت‌های بی‌شماری در عرضه تولیدات خود در ایران دست‌ پیدا کنند. حضور این دو برند کره‌ای در ایران اگرچه تنوع محصولات موجود در بازار لوازم خانگی را دوچندان کرده است، اما از این نکته نباید غافل شد که در حال حاضر تولیدات داخلی چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی با نمونه‌های مشابه خارجی به‌خوبی رقابت می‌کنند.

سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
 • کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…
 • بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی خواننده پاپ ایرانی درگذشت. وی که از سال ها پیش دچار ضایعه مغزی بود و پس از دوبا…
 • آیفون جدید و خطر هک شدن تمام دنیا

  آیفون جدید و خطر هک شدن تمام دنیا

  براساس یکی از جدیدترین گزارش‌های بلومبرگ تراشه ای ناشناس در آیفون‌های جدید آیفون قرار دارد…
بارگذاری در انتخاب سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

کد فراگیر اتباع خارجی

کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…