پلک زدن

یک فرد بزرگسال در هر دقیقه ۱۲ الی ۱۵ مرتبه پلک می زند که در یک روز به بیش از ۱۰۰۰۰ مرتبه می رسد. ما پلک می زنیم تا چشم هایمان را با لایه ای از اشک بپوشانیم چرا که بدون آن چشم ها خشک شده، دچار آلودگی و عفونت می شوند. این لایه اشک معمولا” تا حدود ۱۴ ثانیه عمر می کند و این بدان معناست که ما تقریبا” ۳ برار مورد نیاز پلک می زنیم. این مساله احتمالا” به این دلیل است که پلک زدن ارتباط نزدیکی با وضعیت روانی ما دارد. وقتی عصبی هستیم سریعتر پلک می زنیم و هنگامی که حواسمان را بر روی موضوعی متمرکز کرده ایم کندتر پلک می زنیم. افراد در حال کار با کامپیوتر معمولا” تنها سه بار در دقیقه پلک می زنند و به همین دلیل است کسانی که با کامپیوتر کار می کنند از خشکی چشم رنج می برند.

چرا پلک می‌زنیم؟

یکبار پلک‌زدن تنها یک‌دهم ثانیه طول می‌کشد، اما همین مدت کافی است که ذرات غبار را از چشم پاک کند و مایعات نرم‌کننده را بر سطح کره چشم بگستراند.

هر زمانی که پلک می‌زنید، پلک‌هایتان مخلوطی از روغن‌ها و ترشحات مخاطی بر سطح چشم می‌گسترانند تا از خشکی چشم جلوگیری شود.

پلک‌زدن همچنین مانع رسیدن تحریکات بالقوه آسیب‌رسان به چشم‌هایتان مانند نورهای زننده و اجسام خارجی مانند گرد و غبار  می‌شود.

اما چرا هر دو تا ده ثانیه یک بار – که یک بار پلک می‌زنیم – دنیایی که می‌بینیم در تاریکی فرو نمی‌رود؟

دانشمندان دریافته‌اند که مغز انسان استعدادی را بر ای نادیده‌گرفتن این خاموشی‌های لحظه‌ای دارد.

خود عمل پلک‌زدن فعالیت را در نواحی  متعددی از مغز که مسئول شناسایی تغییرات محیطی هستند مهار می‌کند، بنابراین در نهایت شما تجربه مداومی از دنیای پیش چشم‌تان خواهید داشت.

لینک دانلود فایل قابل پرینت پلک زدن بصورت pdf
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در کافه تحقیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

تحقیق فواید و مضرات یک تکنولوژی در محل زندگی

تکنولوژی در کنار فواید خود مضراتی هم دارد در این نوشتار به فواید و مضرات تکنولوژی روشنایی …