اسپم ( هرزنامه ) چیست؟

اسپم ( Spam ) یا هرزنامه به هر ارتباط ناخواسته آنلاین ، گفته می‌شود معمول‌ترین نوع هرزنامه ، ایمیل‌های ناخواسته است. این عوامل مزاحم می‌توانند به صورت SMS ، پیام فوری ( اسپم‌های این نوع به نام Spim هم شناخته می‌شوند ) و پیام‌های ناخواسته شبکه‌های اجتماعی ظاهر شوند.

بعضی از هرزنامه‌ها مانند پیغام‌های تبلیغاتی ، مزاحم هستند ولی مخرب ( Malicious ) نیستند  این در حالی است ، که هرزنامه‌ یکی از ابزار اصلی حملات دزدی اطلاعات شخصی یا فیشینگ است.

برای مبارزه با هرزنامه از سرویس‌های ایمیلی استفاده کنید که دارای سیستم شناسایی و مقابله با هرزنامه هستند.

تعدادی از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس و امنیت سایبر دارای سرویسی هستند که از برنامه‌های ایمیل مانند Outlook و Gmail Offline و برنامه‌های پیام فوری مثل Live Messenger ، Yahoo Messenger و ICQ در برابر هرزنامه‌ها محافظت می‌کنند.

آشنایی با حملات فیشینگ

حملات فیشینگ ( Phishing ) عبارت است از ترغیب کاربران به افشای اطلاعات محرمانه شخصی با استفاده از هویت‌های قلابی و ساختگی.

حملات فیشینگ معمولاً در قالب‌های زیر ظاهر می‌شوند:

  • ایمیل از طرف فردی که ادعا می‌کند دوست یا همکار شما است.
  • پیغام یا تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی
  • وب‌سایتی قلابی که که برای امور خیریه تقاضای کمک می‌کند.
  • وب‌سایتی با نامی مشابه وب‌سایت‌هایی که شما متناوباً به آن‌ها سر می‌زنید.
  • در برنامه‌های پیغام فوری مانند یاهو مسنجر یا ویندوز لایو مسنجر
  • از طریق پیام‌های کوتاه تبلیغاتی بر روی تلفن همراه شما

این حملات شکل‌هایی نظیر درخواست اطلاعات از سوی بانکی قلابی ، اعلام برنده‌شدن شما در قرعه‌کشی و یا پیغامی از طرف شبکه‌‌های اجتماعی به خود می‌گیرند.

ایمیل‌های فیشینگ معمولاً دارای لوگوها و تیترهای رسمی از بانک‌ها یا موسسات مالی معتبر هستند و حاوی درخواست ارائه اطلاعات شخصی و حساس هستند.

سازندگان این ایمیل‌ها معمولاً برای رسمی جلوه‌دادن بیشتر فعالیت‌‌های خود ، لینکی از سایتی با ظاهری آراسته و رسمی به ایمیل‌های خود اضافه می‌کنند.

برای ایمن کردن خود در برابر حملات فیشینگ بهترین و کامل‌ترین راه ، استفاده از ویروس‌یاب‌ها و برنامه‌های امنیتی به روز است.  بعضی از ایمیل‌های فیشینگ حاوی فایل‌ها و برنامه‌های مخرب نیز هستند به همین دلیل یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با آن‌ها به روز سازی نرم‌افزارهای امنیتی است.

در بعضی از نسخه‌های مرورگر‌های وب برنامه‌هایی به عنوان فیلتر مطالب نا‌خواسته یا سایت‌های غیر معتبر وجود دارد. این نرم‌افزارها اطلاعات سایت‌هایی را که از مجوز‌های SSL استفاده می‌کنند به نمایش می‌گذارد و لایه‌ای امنیتی برای کاربران ایجاد می‌کند.

لینک دانلود فایل اسپم یا هرزنامه چیست؟ pdf
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در کافه تحقیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

تحقیق فواید و مضرات یک تکنولوژی در محل زندگی

تکنولوژی در کنار فواید خود مضراتی هم دارد در این نوشتار به فواید و مضرات تکنولوژی روشنایی …