رمان برگزیده جایزه ادبی پولیتزر ۱۹۵۸با عنوان «روایت مرگ در یک خانواده» از سوی نشر شورآفرین منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشر شورآفرین، رمان «روایت یک مرگ در خانواده» مهم‌ترین و شاخص‌ترین رمان جیمز ایجی نویسنده‌ آمریکایی و برنده‌ جایزه‌ پولیتزر را با ترجمه‌ شیرین معتمدی منتشر کرد.

جیمز روفاس ایجی نویسنده‌ محبوب ترومن کاپوتی و جان آپدایک، با دو شاهکارش «روایت یک مرگ در خانواده» و «بیایید مردان مشهور را ستایش کنیم» توانست نام خود را در ادبیات جهان جاودانه کند.

ایجی یک‌سال پس از مرگ نابهنگامش، جایزه‌ پولیتزر ۱۹۵۸ را برای رمان «روایت یک مرگ در خانواده» از آن خود کرد. هر دو شاهکار ایجی در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۵ از سوی کتاب‌خانه‌ آمریکا و نشریات معتبر لوموند و تایم در فهرست صد رمان بزرگ قرن بیستم قرار گرفت.

تاد موسل نمایش‌نامه‌نویس بزرگ آمریکایی در ۱۹۶۰ بر اساس رمان «روایت یک مرگ در خانواده»، نمایش‌نامه‌یی با عنوان «راه خانه» نوشت که توانست جایزه‌ پولیتزر نمایش‌نامه‌نویسی را دریافت کند. سه سال بعد نیز فیلمی به کارگردانی فیلیپ اچ. ریسمن بر اساس این نمایش‌نامه در همان منطقه‌ای که کودکی ایجی در آن‌جا سپری شده بود ساخته شد.

ایجی، علاوه‌بر نوشتن رمان، منتقد سینمایی (مجله‌های تایم، لایف و فورچون) و فیلم‌نامه‌نویس برجسته‌ای نیز بود. دو فیلم‌نامه‌ تحسین‌شده‌ ایجی، «ملکه‌ آفریقایی» (با بازی همفری بوگارت و کارگردانی جان هیوستون) و «شب شکارچی» (به کارگردانی چارلز لاوتن) از کارهای شاخص وی به شمار می‌آید.

«روایت یک مرگ در خانواده» بازخوانی ماجرای کودکی جیمز روفاس ایجی در ناکسویل تنسی، آمریکای ۱۹۱۵ است. ایجی وقتی شش سالش بود، پدرش را در یک تصادف رانندگی از دست داد. همین حادثه‌ دلخراش با ایجی ماند تا زمان مرگش که در حال نوشتن «روایت یک مرگ در خانواده» بود که از سال ۱۹۴۸ آن را آغاز کرده بود. ایجی در این رمان، از زوایای مختلف که زاویه‌ دید سوم‌شخص محدود به اعضای خانواده است، در چهل‌وهشت ساعت -از یک روز پیش از مرگ مرگ جی تا ‌روز مرگ جی- روایت‌گر «مرگ» و «زندگی» در «خانواده» است. خانواده‌ جی، شامل مری همسر جی و دو فرزندش روفاس پسر بزرگ و شش ساله که در اصل خود نویسنده است، و کاترین سه ساله است.

 خبرگزاری مهر

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در فرهنگ و هنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

بهنام صفوی درگذشت

بهنام صفوی خواننده پاپ ایرانی درگذشت. وی که از سال ها پیش دچار ضایعه مغزی بود و پس از دوبا…