آیفون جدید و خطر هک شدن تمام دنیا

براساس یکی از جدیدترین گزارش‌های بلومبرگ تراشه ای ناشناس در آیفون‌های جدید آیفون قرار دارد که خود شرکت سازنده از وجود آن اطلاعی نداشته است. طبق ادعای این رسانه از سال ۲۰۱۵ شرکت آمازون و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به این نکته پی برده بودند و تحقیقات فوق سری درباره آن انجام شده است.

بسیاری از گمانه زنی‌ها در حال حاضر بر این اساس است که این تراشه بسیار کوچک توسط شرکت سازنده بردهای آیفون به نام سوپرمیکرو (Super Micro) و با همکاری سازمان‌های جاسوسی چینی روی بردهای آیفون قرار گرفته است.

 بحث‌ها و تحلیل‌های ضد و نقیضی در خصوص یک هک سخت‌افزاری از سوی دولت چین مطرح شد. بر اساس ادعای بلومبرگ ظاهرا یک تراشه بسیار ریز که به راحتی قابل تشخیص نیست، روی مادربوردهای ساخت چین که ۳۰ شرکت آمریکایی از جمله شرکت‌های تریلیون دلاری اپل و آمازون از آن‌ها استفاده می‌کردند، قرار دارد که می‌تواند باعث سرقت اطلاعات از دیتابیس این شرکت‌ها یا انجام خرابکاری‌های بزرگ‌تر شود.

بلومبرگ در این گزارش ادعا می‌کند که یک چیپ بسیار ریز – کوچک‌تر از یک دانه برنج – روی سرورهای ساخت سوپرمیکرو کشف شده است که در طرح اولیه‌ای که این شرکت به تولیدکنندگان چینی سفارش داده بود این قطعه وجود نداشته است. سوپرمیکرو (Super Micro) یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنن

آیفون جدید و خطر هک شدن تمام دنیا
نمایی از نقطه جاسازی این تراشه کوچک و ناشناخته

د‌های سرورهای مراکزداده در دنیا است و آن را هم‌رده مایکروسافت در دنیای سخت‌افزار می‌دانند. به گفته بلومبرگ ۳۰ شرکت دولتی و غیردولتی کوچک و بزرگ آمریکایی شامل اپل، آمازون، مرکز داده وزارت دفاع آمریکا و نهادهای امنیتی دیگر از جمله شرکت‌هایی هستند که از این سرورها استفاده کرده‌اند.

این چیپ بسیار کوچک حاوی کد کوتاهی است که دو کار بسیار مهم می‌تواند انجام دهد: اول این که می‌تواند دستگاه مورد نظر را به یک کامپیوتر ناشاس مرتبط کند و در مرحله بعد به سیستم‌عامل دستور دهد تا از دستوراتی که این کامپیوتر ناشناس می‌فرستد پیروی کند. به این ترتیب هکرها می‌توانند هر دستوری که می‌خواهند به قربانی بفرستند و حجم زیادی از اطلاعات سری را به سرقت ببرند.

آیفون جدید و خطر هک شدن تمام دنیا
نمایی از ابعاد فوق کوچک این تراشه جاسوسی

اپل، آمازون و سوپر میکرو که در این گزارش مشخصا از آن‌ها نام برده شده است در بیانیه‌ای این ادعا را رد کرده‌اند و گزارش بلومبرگ را سرشار از اشکال دانسته‌اند. اما بلومبرگ گفته شواهدی دارد که این ادعا را تایید می‌کند. در این گزارش آمده که ظاهرا آمازون از سال ۲۰۱۵ به وجود این قطعه اضافی پی‌برده است و شواهد خود را در اختیار دولت آمریکا قرار داده و تحقیقات بسیار سری در این خصوص صورت گرفته است. همچنین به این مورد هم اشاره شده است که شرکت اپل همکاری خود با شرکت سوپرمیکرو را از سال ۲۰۱۵ قطع کرده است؛ اتفاقی که ادعای مطرح شده از سوی بلومبرگ را بسیار تقویت می‌کند.

آیفون جدید و خطر هک شدن تمام دنیا
تصویر روی جلد بلومبرگ بیزینس و ادعای بزرگ جاسوسی چین از آیفون

بر اساس گزارش بلومبرگ نظامیان شاخه سایبری ارتش آزادی بخش خلق چین توانسته‌اند به محل تولید تراشه‌های سرور نفوذ کرده و این چیپ را به خط تولید تراشه‌ها اضافه کنند. هرچند فعلا همه طرف‌های درگیر، این خبر را رد می‌کنند اما در صورت صحت آن، یکی از بزرگترین خرابکاری‌های صورت گرفته از سوی یک دولت علیه دولت دیگر صورت گرفته است.

مراکز امنیتی آمریکا در حال تحقیق روی این مورد هستند؛ نتیجه این تحقیقات می‌تواند شفاف‌سازی بیشتری در این مورد ارائه کند. اما هرچه باشد انتشار این گزارش زنگ خطر بزرگی را به صدا در آورده است. در حال حاظر به خاطر ارزان بودن نیروی کار و  پایین‌تر بودن هزینه تمام شده برای شرکت‌ها، بیش از ۷۵ درصد تلفن‌های همراه سازنده‌های مختلف در چین تولید می‌شود. این آمار در مورد قطعات کامپیوتری از این هم بیشتر است و بیش از ۹۰ درصد کامپیوترهای سراسر جهان در چین تولید می‌شود. با این شرایط اگر چین قصد انجام یک حمله سخت‌افزاری داشته باشد می‌تواند تمام دنیا را تحت تاثیر قرار دهد که بسیار نگران کننده است.

چند ماه پیش دولت ترامپ سخت‌گیری‌های جدیدی در خصوص وارد کردن سخت‌افزارهای شبکه از کشور چین اعمال کرد و مالیت‌های سنگینی برای تجهیزاتی که خارج از آمریکا ساخته یا مونتاژ می‌شوند در نظر گرفت. سخت‌گیری‌هایی که صدای مدیران اپل را هم درآورد اما ظاهرا این سخت‌گیری‌ها در راستای حفظ امنیت بیشتر بوده است.

 

منبع: کیبرد آزاد

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
 • کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی

  کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…
 • بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی درگذشت

  بهنام صفوی خواننده پاپ ایرانی درگذشت. وی که از سال ها پیش دچار ضایعه مغزی بود و پس از دوبا…
 • سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

  سامسونگ و ال جی بازار ایران را ترک کردند

  پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان ایران، چندی قبل شایعه لغ…
بارگذاری در انتخاب سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

کد فراگیر اتباع خارجی

کد فراگیر اتباع خارجی کد فراگیر اتباع خارجی یک شناسه عددی است که به اتباع غیر ایرانی اختصا…