چرا امام جمعه در حال خطبه ها اسلحه به دست مي گيرد؟

پاسخ :

نماز جمعه، يك فريضة عبادي تنها نيست، بلكه حاوي ابعاد گستردة اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي است، چنان كه جلوه گر شكوه، عظمت، قدرت و صلابت دين اسلام مي باشد؛ از همين رو، شرايط و نحوة اقامة آن با ساير نمازها متفاوت است، و داراي واجبات و مستحبات خاص خود است. يكي از مستحبات آن اين است كه امام جمعه در حال خواندن خطبه ها يا سلاح بدست بگيرد. يا به عصا و يا کماني تكيه نمايد همان گونه كه در روايات هم بدان اشاره شده و روايت عمر بن يزيد از امام صادق ـ عليه السّلام ـ بر اين مطلب دلالت دارد كه فرمود: «اذا كانوا سبعة يوم الجمعة فليصلّوا في جماعة وليلبس البرد والعمامة و يتوكّأ علي قوس او عصا …»

«هرگاه در روز جمعه هفت نفر بودند پس نماز جمعه را با جماعت بخوانيد و امام جمعه برد بپوشد و عمامه بر سر بگذارد و بر كمان يا عصايي (اسلحه) تكيه كند».

اين از بعد عبادي اما از بعد سياسي امام جمعه در هنگام خطبه اسلحه بدست مي گيرد تا اعلام كند كه جامعه اسلامي در همه حال حتي در حالت ايراد خطبه هاي نماز آمادگي رزمي خود را حفظ مي كند. او سلاح خود را آماده در دست مي گيرد و بر آن تكيه مي زند تا اعلام كند كه همواره آماده است در راه تحقّق «ارزش هاي الهي» با منحرفان و كفّار و منافقان كه سخن حق را نمي پذيرند و سركشي و ستم مي كنند جهاد كند.

بديهي است براي درك بيشتر اهميت و جايگاه خطير اين آيين عبادي ـ سياسي كه قديم ترين و مؤثرترين عماد اسلام به شمار مي رود، ويژگيها و شرايط گوناگون آن بايد مورد توجه قرار گيرد، شما مي توانيد جهت آشنايي بيشتر با شرايط و ويژگيهاي نماز جمعه به كتب ذيل مراجعه فرمائيد.

  

 • خازن گذاری و کنترل توان راکتیو در سیستم های توزیع

  خازن گذاری و کنترل توان راکتیو در سیستم های توزیع

  مقاله خازن گذاری و کنترل توان راکتیو در سیستم توزیع یک مقاله رشته مهندسی برق می باشد که با…
 • کوبیسم چیست

  کوبیسم چیست؟

  کوبیسم چیست در این پژوهش بصورت کامل به تاریخچه کوبیسم و رابطه ان با فوویسم و همچنین مراحل …
 • ضابطین قضایی دادگستری

  ضابطین قضایی دادگستری

  ضابطین قضایی دادگستری مقاله حقوقی ضابطین قضایی یک مقاله با دو فرمت WORD و PDF قابل ویرایش …
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در کافه تحقیق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

اقدام پژوهی چگونه بر اضطراب دانش آموزان غلبه کردم

اقدام پژوهی راه های مقابله با ترس و اضطراب در دانش آموزان شامل ۱۲ صفحه در قالب WORD و قابل…