اعتراضات مردمی 1396

اعتراضات مردمی ۱۳۹۶

در چند روز اخیر کشورمان ایران شاهد اعتراضات مردمی به گرانی و وضعیت معیشتی مردم بود. این رویداد از جهتی می‌تواند مورد توجه و بررسی جامعه شناختی قرار بگیرد که آیا مردم ایران می‌دانند چگونه باید خواسته های صنفی و معیشتی خود را مطالبه کنند؟

در ابتدا باید بدانیم که وسعت اعتراضات در اکثر شهرهای ایران پراکنده بود و این نشان از خواستی عمومی دارد. خواستی عمومی که مستقیما با سفره کوچک شده مردم در ارتباط است.

از طرفی اخبار نا امید کننده از میزان بالای فساد در بدنه اصلی واطرافیان نزدیک مسئولان نا امیدی فزاینده ای در بین اقشار آسیب پذیر بوجود آورد اما در بعضی از نقاط خواست معیشتی با اهداف سیاسی در هم آمیخت و مسیر اعتراضات را دگرگون کرد که طبق آمار رسمی به نقل از شبکه خبر ایران ۱۰ نفر در جریان اعتراضات روز یکشنبه جان خود را از دست دادند. این موضوع بیانگر این می تواند باشد که علاوه بر اینکه مردم نحوه صحیح اعتراض مدنی را بلد نیستند و اعتراضات معمولا به انحراف کشیده می‌شود شاید نشاندهنده این باشد که پلیس ایران هم آماده حمایت از معترضان بدون قصد و غرض سیاسی را ندارد و هرگونه اعتراضی منجر به یک بحران اجتماعی می‌شود.

اعتراضات به طور نسبی در اکثر شهرهای ایران برقرار بود اما در چهار شهر دورود (لرستان)، ایذه (خوزستان)، تویسرکان (همدان) و شاهین شهر (اصفهان) به خشونت بسیار بالایی رسید و متاسفانه به کشته شدن هموطنان منجر گشت.

اعتراضات مردمی 1396

در تمام این ۴ شهر رد بیکاری و در نتیجه آن فقر به چشم میخورد پس عجیب نیست که تظاهرات مردمی در این شهر با کوچکترین جرقه ای تبدیل به صحنه های تاثر برانگیز و خشن بشود.

مسئولین کشوری و استانی با نگاهی به جانفشانی های مردمی بخصوص در شهرهای مرزی و فقیر باید به یاد داشته باشند که روزگاری همین مردم غیور حافظ مرزهای کشور عزیزمان بودند و زمانی بدون هیچ چشم داشت و ادعایی جان خود را سپر کردند تا ایران جان بگیرد و اکنون که در سختی و دشواری گرفتار شده اند نباید به راحتی فراموش شوند و دچار آسیب شوند.

۲۱ نفر از شهروندان ایران عزیزمان را از دست دادیم اما هنوز میلیون ها نفر در ایران چشم به راه اندکی بهبود در وضعیت معشیت خود هستند. ایکاش مسئولان کمی مسئولانه تر برخورد کنند.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
 • با حجاب اجباری مخالف هستم

  فایزه هاشمی : با حجاب اجباری مخالف هستم

  فائزه هاشمی‌ دختر آیت الله اکبر هاشمی در نشستی که به همت کارگروه زنان انجمن اسلامی دانشجوی…
 • قرعه کشی جام جهانی 2018

  ایران در میان آتش جام جهانی

  قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ سرانجام قرعه کشی جام…
 • پایان داعش

  پایان یک کابوس

  پایان داعش گروه تروریستی داعش آخرین پایگاه خود را در سوریه از دست داد تا با این خبر که داع…
بارگذاری در انتخاب سردبیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی

خرس قطبی رو به مرگ

با تغییرات گسترده اب و هوای جهانی نسل بسیاری از گونه های جانوری در خطر افتاده است. با گرما…